• World Tour
  • International Fistball Association

Results Men

Copa Porto Alegre Internacional

  1.  SG Novo Hamburgo (BRA) → 1.000
  2. Condor (BRA)
  3. C.C.A.A. Rosario (ARG) → 600
  4. SOGIPA Porto Alegre (BRA) → 500
  5. Clube Merces (BRA) → 450
  6. Duque de Caxias Curitiba (BRA) → 400
  7. SG Novo Hamburgo B (BRA)
  8. Polisport (BRA)
  9. C.C.A.A. Rosario (ARG)
  10. Teuto (BRA) → 260
  11. SOGIPA Porto Alegre B (BRA)
  12. SOGIPA Porto Alegre C (BRA)

XXII Torneio Internacional Novo Hamburgo

  1. Condor (BRA)
  2. S.G. Novo Hamburgo (BRA) → 800
  3. Clube Mercês (BRA) → 600
  4. Florianopolis (BRA) → 500
  5. Guarani (BRA)
  6. Club Manquehue (CHL) → 400
  7. S.G. Novo Hamburgo B (BRA)
  8. S.G. Novo Hamburgo C (BRA)
  9. SOGIPA Porto Alegre (BRA) → 290
  10. SOGIPA Porto Alegre B (BRA)
  11. Criciúma (BRA)
  12. Camaquã (BRA)

38. Internationales Faustballturnier TSV Karlsdorf

  1. TV Schweinfurt-Oberndorf (GER) → 250
  2. FBC Offenburg (GER) → 200
  3. TV Käfertal (GER) → 150
  4. TV Waldrennach (GER) → 125
  5. TV Unterhaugstett → 112,5
  6. TV Wünschmichelbach (GER) → 100
  7. TV Waibstadt (GER)
  8. U18-Nationalteam (GER)
  9. TV Hohenklingen (GER)
  10. TSV Grafenau (GER)
  11. NLV Vaihingen (GER) → 45
  12. TV Rendel (GER) → 35

Eulachturnier Elgg

  1. STV Wigoltingen (SUI) → 1000
  2. MTV Rosenheim (GER)
  3. FG Elgg-Ettenhausen (SUI) I → 600
  4. STV Oberentfelden (SUI)
  5. TSV Jona (SUI) → 450
  6. TV Oberwinterthur (SUI)
  7. FG Elgg-Ettenhausen II (SUI)
  8. FG Rickenbach/Wilen (SUI)
  9. STV Wigoltingen II (SUI) → 290
  10. FG Elgg-Ettenhausen II (SUI)
  11. STV Affeltrangen (SUI)
  12. TSV Waldkirch (SUI)

wtv-Stuttgart Open Stammheim

  1. TSV Pfungstadt (GER)1000
  2. Union Freistadt (AUT)800
  3. FBC Linz-Urfahr (AUT)600
  4. FBC Offenburg (GER)500
  5. SVD Diepoldsau-Schmitter (SUI)450
  6. Union Tigers Vöcklabruck (AUT)400
  7. UFG Grieskirchen/Pötting (AUT)360
  8. TV Käfertal (GER) 320
  9. TV Waibstadt (GER)
  10. TSV Jona (SUI)260
  11. TuS Kremsmünster (AUT)240

Wedding Cup Berlin

  1. SG Stern Kaulsdorf (GER)
  2. Berliner Tunerschaft I (GER) → 200
  3. VfK Berlin (GER) → 150
  4. TuS Wakendorf (GER)
  5. VfL Kellinghusen (GER) → 112,5
  6. DJK Süd Berlin (GER)
  7. SV Armstorf (GER)
  8. Langebrücker BSV (GER)
  9. TSV Gnutz (GER)
  10. Berliner Turnerschaft II (GER)

Frühlingsturnier Vaihingen

  1. SVD Diepoldsau (SUI) → 750
  2. TV Vaihingen/Enz (GER)
  3. Union Freistadt (AUT)
  4. Tigers Vöcklabruck (AUT)
  5. TV SW-Oberndorf (GER) → 338
  6. FG Grieskirchen/Poetting (AUT)
  7. TSV Pfungstadt (GER) → 270
  8. TSV Jona (SUI) → 240
  9. STV Wigoltingen (SUI) → 218
  10. TSV Calw (GER)

TKH-Turnier Hannover

  1. VfK Berlin I (GER) → 250
  2. VfK Berlin II (GER)
  3. U18-Team (GER)
  4. MTV Hammah (GER)
  5. Ahlhorner SV I (GER) → 112,5
  6. SV Moslesfehn I (GER)
  7. TSV Hagen 1860 (GER) → 90
  8. TK zu Hannover (GER) → 80
  9. TV Voerde I (GER)
  10. TV GH Brettorf I (GER) → 65
  11. SG Stern Kaulsdorf (GER)
  12. MTV Vorsfelde (GER)

Floodlight-Cup Waldrennach

  1. TV Unterhaugstett (GER) → 100
  2. TV Waldrennach (GER)80
  3. TV Stammheim (GER)
  4. TSV Calw (GER)
  5. TSV Unterpfaffenhofen (GER)45
  6. TuS Frammersbach (GER)
  7. TV Eschhofen (GER)
  8. TSG Tiefenthal (GER)

Campeonato Apertura Manquehue

  1. CM Manquehue I (CHL) → 100
  2. CM Manquehue II (CHL)
  3. CGA Llanquihue I (CHL) → 60
  4. CGA Llanquehue II (CHL)
  5. CM Manquehue III (CHL)
  6. CM Manquehue IV (CHL)
  7. CGA Llanquihue III (CHL)

Pfingstturnier Dennach

  1. TSV Pfungstadt (GER) → 1000
  2. VfL Kellinghusen (GER) → 800
  3. TSV Calw (GER)
  4. TV Waldrennach (GER) → 500

Int. Deutsches Turnfest Berlin

  1. STV Wigoltingen (SUI) → 1000
  2. FG Grieskirchen/Pötting (AUT) → 800
  3. VfK Berlin (GER) → 600
  4. SVD Diepoldsau-Schmitter (SUI) → 500
  5. TV Stammheim (GER) → 450
  6. TV Augsburg II (GER)
  7. Ohligser TV (GER)
  8. TSV Grafenau (GER)
  9. TSG Tiefenthal (GER)
  10. TSV Jona (SUI) → 260
  11. SV 90 Fehrbellin (GER)
  12. SG Stern Kaulsdorf (GER)

Tournament Wisconsin

  1. Wisconsin FA (USA) → 100
  2. Milwaukee Fistball Club (USA) → 80
  3. Phoenix Fistball Club (USA)

Obersee Masters Jona

  1. Ginàstica 2010 (BRA)
  2. SOGIPA (BRA)
  3. TV Unterhaugstett GER)
  4. Team Germany U21 I
  5. SVD Diepoldsau (SUI) → 450
  6. Team Germany U21 II
  7. TV Vaihingen/Enz (GER)
  8. FBC ABAU Urfahr (AUT) → 320
  9. SSV Bozen (ITA) → 290
  10. Team Austria U21 I
  11. TV Käfertal (GER)
  12. Team Austria U21 II
  13. TSV Jona (SUI) → 200
  14. TSV Pfungstadt (GER)
  15. Union Compact Freistadt (AUT)